Izložba Interracotta

Izložba Interracotta 22 otvorena je 12.12.2022. u Galeriji Hol u zgradi Akademije na Petrovaradinskoj tvrđavi.

Interracotta 22

Skulpture i reljefi prikazani na izložbi predstavljaju segment nastave vajarstva koji je vezan za studentski seminar skulpture u terakoti, koji se već 15 godina sprovodi u saradnji Akademije umetnosti u Novom Sadu i Centra za likovnu i primenjenu umetnost Terra iz Kikinde. Na Katedri za vajarstvo Akademije umetnosti u Novom Sadu studenti započinju rad u materijalu terakota već na osnovnim studijama. Tehničko tehnoliška znanja i veštine rada u ovom materijalu specifičnom za područje Vojvodine, studenti usavršavaju tokom seminara koji se realizuje u ateljeu Terra u Kikindi, u uslovima pod kojima rade i vrhunski svetski vajari, učesnici simpozijuma koji se održava u ovom prostoru više od 40 godina. Na izložbi u Galeriji Hol Akademije umetnosti na Petrovaradinskoj tvrđavi su predstavljeni radovi studenata treće i četvrte godine osnovnih studija nastali tokom studentskog seminara 2022. godine, kao i radovi profesora i saradnika Katedre za vajarstvo. Ovaj seminar održava se u mesecu maju svake godine, a studentski radovi nastali tom prilikom rezultat su rada u terakoti koji zahteva svakodnevno praćenje procesa izgradnje, sušenja i pečenja skulptura. Radovi profesora i saradnika odražavaju njihov lični izraz koji prikazuje mogućnosti različitih pristupa ovom tradicionalnom vajarskom materijalu. Na taj način nastojimo da ukažemo na mogućnosti upotrebe ovog materijala u savremenoj umetničkoj praksi.

Vanr. Prof. Mirjana Blagojev

Šef studijskog programa

Skulptura u terakoti

Posted in Aktuelno, Izložbe, Projekti and tagged , , , .