TIPOKALIGRAFIJA

Projekat pod nazivom „Tipokaligrafija“ je zbir radova studenata osnovnih studija, modula grafički dizajn, koji već duže vreme egzistira na Akademiji umetnosti u Novom Sadu.

Grafički radovi su odraz ovogodišnjeg rada, a kreacije su nastale na predmetu PISMO i presek su dve umetničke discipline koje se izučavaju, kaligrafije i tipografije. Na bazi istorijskih iskustava u ovim oblastima studenti stvaraju sopstvena, osavremenjena idejna kaligrafska i tipo rešenja ili drugačije rečeno „Nove forme pisma“. Sledeći segment je korak dalje ka primeni ovih kreacija u sferama grafičkog dizajna, vizuelnih komunikacija, dizajna enterijera, tekstila, uopšte u oblastima primenjenih umetnosti. Dokaz da slovo, bilo ono rukopisnog ili štampanog karaktera, obitava svuda oko nas.

Većina slovo poima na razini verbalnog koda, dok njegovu vizuelnu karakteristiku usvaja podsvesno. Upravo ovim drugim kodom se bave studenti, tako da je svaki slovni znak estetizovan i sinhronizovan sa celokupnim konceptom novonastalog pisma.

Mali ali značajan izbor inovativnih rešenja je prvenstveno namenjen budućim studentima grafičkog dizajna, međutim ne sporim da u lepoti pisma mogu uživati svi.

mr Simonida Todorović

Učesnici izložbe:

Kristina Polender

Anđela Stupar

Lana Katić

Tanja Valencik

Žofi Sabadoš

Hana Novak

Aleksandra Šaler

Sandra Milanović

Iva Jovanović

Natalija Sretović

Posted in Aktuelno, Grafički dizajn, Izložbe, Projekti and tagged .