Predaja dokumenata za drugi upisni rok za master studijski program Konzervacija i restauracija je 17.10.2024.
Program master akademskih studija Konzervacija i restauracija dela likovne i primenjene umetnosti na Akademiji umetnosti u Novom Sadu akreditovan je u trajanju od 4 semestra i sa obimom od 120 ESPB. Nastava se izvodi u saradnji Akademije umetnosti, Prirodno - matematičkog fakulteta u Novom Sadu i institucija zaštite kulturnog nasleđa za praktični deo nastave.
Program ima za cilj formiranje stručnjaka konzervatora-restauratora dela likovne i primenjene umetnosti koji razumeju istoriju, teoriju i filozofiju zaštite kulturnog nasleđa, poseduju kombinovana znanja iz oblasti umetnosti, društveno - humanističkih nauka i prirodnih nauka i tehnologije. Sposobni su da planiraju i izvedu konzervatorsko - restauratorski tretman, da sarađuju sa srodnim stručnjacima iz drugih oblasti i imaju kritičku svest o procesima zaštite i prezentacije kulturnog nasleđa i uloge konzervatora - restauratora u njima.
Konzervatoru - restauratoru je neophodna kombinacija akademskih znanja i praktičnih veština. Da bi se postigao ovaj cilj, u obaveznom delu studijskog programa su izbalansirani sadržaji vezani za teoriju i filozofiju zaštite kulturnog nasleđa, umetničke tehnike i materijale, metode i tehnike konzervacije, kao i prirodne nauke primenjene u konzervaciji, kroz koje studenti stiču napredna znanja i širinu u sagledavanju oblasti zaštite kulturnog nasleđa. Kroz izbornu nastavu studenti se usmeravaju ka specifičnim umetničkim tehnikama i konzervatorskim problemima, a kroz učestvovanje u konzervatorskim projektima dobijaju neophodno iskustvo, sigurnost i veštinu. Program se odvija u saradnji Akademije umetnosti U Novom Sadu, Prirodno - matematičkog fakulteta u Novom Sadu, Galerije Matice srpske, Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i drugih ustanova zaštite kulturnog nasleđa, sa naglaskom na savremenom, multidisciplinarnom i timskom radu.
Sticanjem znanja o vrednostima i rizicima po kulturno nasleđe u savremenom društvu, student je osposobljen da doprinese očuvanju kulturnog nasleđa kao nacionalnog resursa od izuzetnog značaja i da osmišljava i sprovodi akcije povećanja društvene svesti i odgovornosti za njegovo očuvanje.
Profesori i saradnici u oblasti konzervacije i prirodnih nauka su:
dr Daniela Korolija Crkvenjakov, redovni profesor
dr Dubravka Đukanović, redovni profesor
dr Slobodan Gadžurić, redovni profesor
Dr Dragan Radnović, redovni profesor
Dr Sanja Belić, vanredni profesor
Dr Olivera Klisurić, redovni profesor
Dr Marina Pavlović, docent
Mr Vanja Jovanović, docent
Msr Željka Despotović, viši stručni saradnik
Dr.um. Danilo Vuksanović,