Arhitektonski elementi i sklopovi 1

Cilj predmeta: Cilj predmeta je upoznavanje studenata sa elementima arhitektonskih konstrukcija, konstruktivnih sistema i tehnologijama u arhitekturi.

Ishod predmeta: Studenti su osposobljeni za primenu znanja o arhitektonskim konstrukcijama u procesu projektovanja enterijera, kao i izradu projektne dokumentacije.

Sadržaj predmeta:

Sticanje osnovnih znanja o strukturi arhitektonskog objekta, konstruktivnim i funkcionalnim elemenatima zgrade. Arhitektonski objekat kao jedinstvo različitih sistema (funkcionalnih, konstruktivnih, tehnoloških i drugih) dovedenih u neraskidivu vezu jednom logikom (konceptom).

Međusobna uzročno-posledična povezanost projektantskih odluka (konstrukcija i funkcija, tehnološki sistemi i konstrukcija, estetika i konstrukcija i instalacije itd). Ispitivanje svih navednih tema kroz fizički model.

Struktura arhitektonskog objekta i elementi konstruktivnog sistema: noseći zidovi, stubovi, grede, međuspratne konstrukcije, vrste temelja, fasade i fasadna platna, krovne konstrukcije. Otvori – prozori i vrata (funkcija, tipovi, konstrukcije, materijali). Stepeništa i vertikalne komunikacije, rampe i liftovi. Značaj detalja u projektovanju enterijera.

Projektna dokumentacija: Idejni projekti; Glavni projekti; Projekti za izvođenje; Projektni elaborat i dokumentacija; Projekti konstrukcije; Projekti instalacija.

Literatura:

Lavin, S: Kissing Architecture (Point: Essays on Architecture), Princeton University Press, 2011;

Foster, H: The Art-Architecture Complex, Verso, 2011;

Foster, H: Design and Cime (And Other Diatribes) (Radical Thinkers), Verso, 2011;

Allen, E; Iano, J: Fundamentals of Building Construction, Materials and Methods, Wiley, 2013;

Hegger, M: Construction Materials Manual, Birkhauser, 2006.